

Bűnmegelőzés a Velencei-tónál
Az otthon biztonsága minden időben a legfontosabb dolgok közé tartozott. Ez az a hely, ahol mindenkinek - legyen bármilyen korú, helyzetű - biztonságban kell éreznie magát, és ha esetleg elhagyja azt, akkor sem szabad, hogy megszerzett javai a bűnözők könnyű zsákmányává váljanak.
Hogyan kerülhetőek el, azok a veszélyforrások, melyek által bűncselekmények áldozatává válhatnak?
Bár a rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bűncselekmények áldozatává gyakrabban válnak időskorúak - helyzetüknél, koruknál fogva kiszolgáltatottabbak lehetnek – szinte minden korosztály részére fontos az aktív védekezés, mellyel csökkenhetnek az elkövetők esélyei. Napjainkban egyre nagyobb szükség van bűnmegelőző módszerek, magatartás alkalmazására. Mi magunk is sokat tehetünk biztonságunk, értékeink megóvása érdekében.
A legnagyobb veszélyt a vagyon elleni bűncselekmények jelentik, elsősorban a lopás, betöréses lopás, besurranásos lopás, trükkös lopás, csalás, sikkasztás, rablás.
Az elmúlt, ünnepek előtti időszakban több bejelentés érkezett besurranásos esetekről. Ez a bűncselekmény nem jellemzően csak éjszaka, sajnos nappal is előfordulhat, elsősorban családi házaknál és földszinti lakások esetében.
A téli, tavaszi hónapok kapcsán előfordulhat, hogy faárusok jelennek meg az Önök otthonánál, és jóval olcsóbban kínálják megvételre az árut. Érdemes körültekintőnek lenni, mert lehet, hogy lopott árut vásárolnak meg, másrészt a későbbiekben kiderülhet, hogy a megvásárolt fa mennyisége kevesebbnek bizonyul a megvásárolténál. Gyakori az olyan eset is, hogy árusnak álcázzák magukat a besurranó tolvajok.
A bűncselekmények és az áldozattá válás megelőzése érdekében:
Az ajtó, a kapu, esetleg hátsó ajtó mindig legyen zárva, még akkor is, ha a lakásban, vagy a kertben tartózkodnak.
Ajtóérintkező segítségével a belső folyosón elhelyezett bim-bam csengő működtetése jelzést adhat arról, hogy valaki belépett a házba.
A földszinti ablakokra célszerű zárat, illetve rácsot szereltetni.
Az értékeiket még a lakásban se hagyják elől, lehetőség szerint zárt lemezkazettában tartsák ezeket.
Óvakodjanak az idegenektől, ne nyissanak egyből ajtót, kaput. Célszerű használni a kitekintő-optikát. Ha beengedik őket, legyen Önökkel egy rokon vagy szomszéd. Ha ezt megfogadják, sokkal kevesebb lesz a látogatójuk, de értékük is megmarad.
Amennyiben a hívatlan vendég már akaratuk ellenére belépett otthonukba, ne hagyják egy pillanatra sem felügyelet nélkül.
Legyenek óvatosak a különböző ürüggyel bekéredzkedőkkel, házalókkal. Ne engedjék be őket a lakásba, még akkor sem, ha megvételre ajánlják termékeiket. / A közelmúltban több esetben próbáltak elkövetők bejutni házakba akkumulátorok megvételre kínálásának trükkjével.
Bárkinek is mondja magát, (hivatalos személyeknek) minden esetben kérjen igazolványt tőle bebocsátás előtt, és hívja fel a szervet, intézményt, melyre hivatkozik személyének azonosítása végett.
Aki rosszullétre hivatkozik, számára hívjunk mentőt vagy irányítsák a közeli orvosi rendelőbe, egészségügyi intézményhez.
A pénzváltás trükkjével próbálkozót a legközelebbi üzletbe, pénzintézetbe küldjék.
A zsebtolvaj erőszakot nem alkalmaz a kiszemelt dolog jogtalan elvétele során. Egyik típusa, aki ügyes ujjaival kiemeli a zsebek és táskák tartalmát, a másik a zsebmetsző, aki már vágóeszközt (borotvát, szikét) alkalmaz. Elkövetési helyek: tömegközlekedési járművek, bevásárlóközpontok, piacok vagy bárhol, ahol jelentős számú ember fordul meg. A zsebesek általában magányosak, viszont előfordul, hogy munkamegosztásban dolgoznak.
A védekezés módjai:
A zseblopás elkerülése érdekében ne vigyen magával a szükségesnél több készpénzt, fizessen bankkártyával, értékes dolgokat ne viseljen feltűnő módon és helyen! Vásárolni lehetőleg világosban és ne egyedül induljon el!
Az értékeit tartsa szem előtt, tömegben karja alá szorítva, soha ne hagyja hátra gépkocsi utasterébe látható helyen, bevásárlókocsiba dobva, pultra helyezve, vagy bárhol őrizetlenül!
Biztos helyre tegye minden értékét, ajánlott a ruházat belső zsebeibe, zárt táska mélyébe, melyet tartson testközelben szorosan és szem előtt, időnként ellenőrizve sértetlenségét! Nők számára a csatos kivitelű táska ajánlott, ellentétben a cipzáras és mágneszáras kivitelűvel szemben, mert ezekből egyszerűbb a lopás.
A zsúfolt helyszíneket lehetőség szerint kerülje, és figyeljen fel a gyanúsan viselkedő személyre, aki folyamatosan szemmel tartja vagy indokolatlanul megszólítja! Idegen kérésére ne váltson fel pénzt!
Utazása során pályaudvarokon és vonaton ne hagyja őrizetlenül csomagjait még rövid időre sem, valamint ne bízza rá idegen személyre, még akkor sem ha szimpatikus! Vegye igénybe a csomagmegőrző szolgáltatást!
Ha tetten érte a tolvajt, egyedül ne szálljon szembe vele, mert erőszakot alkalmazhat és bűntársai a közelben lehetnek! Kérjen segítséget a közelben tartózkodó állampolgároktól, majd értesítse a rendőrséget, és tegyen feljelentést akkor is, ha nincs információja a tettes személyéről, mivel ez a fajta cselekmény minden esetben bűncselekményt képez.
Értékes dolgot, jelentős készpénzt ne vigyen magával vagy azt ne viselje feltűnően, mert felkeltheti a bűnözők figyelmét! Ruházata belső zsebeiben helyezze el értékeit.
Forgalmas kivilágított útvonalon közlekedjen, kerülve az ismeretlen elhagyatott utat és a rossz hírben álló szórakozóhelyeket vagy más környéket. Figyeljen fel a közelében gyanúsan viselkedő személyekre, kerülje közelségüket! A veszélyeztetett korosztályba tartozók lehetőleg egyedül ne keljenek útra!
Ha az utcán egyedül veszélyeztetve érzi magát vagy észleli, hogy követi valaki, készüljön fel, hogy megtámadhatják, mielőbb menjen olyan helyre, ahol mások is tartózkodnak vagy menjen be egy üzletbe. A lakáskulcsait ne az ajtóban kezdje keresni, hanem készítse elő és ne szálljon be idegennel egyedül egy liftbe.
Gyakorlati tanácsok támadás esetére:
Őrizze meg lélekjelenlétét, ne essen pánikba és ne kapkodjon, mert a támadó emiatt még agresszívabbá válhat!
Ha vannak a közelben más személyek, hangosan kérjen segítséget vagy használjon figyelemfelkeltésre alkalmas eszközt és így jelezze környezetének, hogy segítségre szorul!
Amennyiben a szituációs lehetővé teszi meneküljön el, menjen olyan helyre a közelben, ahol segítségre számíthat másoktól! Megvédheti magát, hiszen a törvény jogos védelmi helyzetben büntetlenséget biztosít, amennyiben a támadás és a védekezés ereje arányban áll!
Ha mindez nem lehetséges hajtsa végre azt, amire az elkövető kényszeríti, adja át értékeit és nem álljon ellen, mert legfontosabb testi épségének, életének védelme! A tettes felderítése a hatóság feladata!
Figyelje meg alaposan támadóját, hogy értékelhető személyleírást tudjon adni a hatóságnak (a személy testalkatát, arcát, különös egyedi vonását, a támadás eszközét, menekülése útját, eszközét, bűntársait próbálja emlékezetében tartani)!
A helyszínt őrizze meg eredeti állapotában – kivéve, ha elsősegélynyújtás szükséges- és ne nyúljon ahhoz a dologhoz, amit a tettes megérintett, vagy hátrahagyott!
A cselekményt követően azonnal értesítse a nyomozó hatóságot, abban az esetben is, ha érdemi információval nem rendelkezik az elkövetőről. Várja meg a kiérkező rendőrt, ilyen súlyú cselekmény miatt a nyomozó hatóság halaszthatatlan nyomozati tevékenységet foganatosít a tettes kézre kerítése érdekében, melynek során jogunk és kötelességünk is a közreműködés!
A keletkezett sérülésével kapcsolatban forduljon orvosi ügyelethez, egészségügyi szervhez, tájékoztassa a bántalmazás módjáról az orvost és kérjen látleletet!
Amennyiben más sérelmére elkövetett cselekménynek volt tanúja, adja, meg az Öntől elvárható segítséget vagy értesítse a rendőrséget, tanúskodjon az eljárásban, ugyanis aki elhallgatja az általa észlelt eseményt, hamis tanúzást követ el!
A bankkártyával kapcsolatos bűncselekmények megelőzése érdekében:
Bankkártyáját, annak PIN-kódját, valamint személyes okmányait biztonságos helyen tárolja és lehetőleg ne egyazon helyen!
Fokozottan legyen óvatos bankautomatánál, pénzfelvétel során figyelje meg, hogy nincs a nyílásokban idegen tárgy, bármely szokatlan eszköz, esetleg idegen személy a közelben, aki kifigyelheti a kódját! Fedje el egyik kezével a billentyűt, ha gyanús körülményt észlel. A kiadott bizonylatot se hagyja a helyszínen, mert felhasználható adatot tartalmazhat!
Érdemes a pénzintézet SMS szolgáltatását (pld. kártyaőr) igénybe venni, amely azonnal küld értesítést a bankkártya-tranzakciókról. Időben tud intézkedni, ha visszaélést tapasztalt.
Amennyiben kártyáját ellopták vagy elveszítette, esetleg más probléma merült fel, azonnal hívja fel a bankot, tiltsa le a számláját vagy az azon lévő összeget kösse le!
Ha gyanús körülményt észlelnek, azonnal értesítsék a rendőrséget az ismert 107-es vagy 112-es telefonszámon, illetve hívják segítségül szomszédaikat, rokonaikat.
Hívják a Gárdonyi Rendőrkapitányságot a 22/355-003-as telefonszámon.
Amennyiben mégis megkárosították, Önöket, tegyenek feljelentést, megadva a fontos információkat az illetékes nyomozóhatóságnak (az elkövető személyleírása, „ munkamódszere „, az elvitt dolog ismertetése.
forrás:Gárdonyi Rendőrkapitányság
Hogyan kerülhetőek el, azok a veszélyforrások, melyek által bűncselekmények áldozatává válhatnak?
Bár a rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bűncselekmények áldozatává gyakrabban válnak időskorúak - helyzetüknél, koruknál fogva kiszolgáltatottabbak lehetnek – szinte minden korosztály részére fontos az aktív védekezés, mellyel csökkenhetnek az elkövetők esélyei. Napjainkban egyre nagyobb szükség van bűnmegelőző módszerek, magatartás alkalmazására. Mi magunk is sokat tehetünk biztonságunk, értékeink megóvása érdekében.
A legnagyobb veszélyt a vagyon elleni bűncselekmények jelentik, elsősorban a lopás, betöréses lopás, besurranásos lopás, trükkös lopás, csalás, sikkasztás, rablás.
Az elmúlt, ünnepek előtti időszakban több bejelentés érkezett besurranásos esetekről. Ez a bűncselekmény nem jellemzően csak éjszaka, sajnos nappal is előfordulhat, elsősorban családi házaknál és földszinti lakások esetében.
A téli, tavaszi hónapok kapcsán előfordulhat, hogy faárusok jelennek meg az Önök otthonánál, és jóval olcsóbban kínálják megvételre az árut. Érdemes körültekintőnek lenni, mert lehet, hogy lopott árut vásárolnak meg, másrészt a későbbiekben kiderülhet, hogy a megvásárolt fa mennyisége kevesebbnek bizonyul a megvásárolténál. Gyakori az olyan eset is, hogy árusnak álcázzák magukat a besurranó tolvajok.
A bűncselekmények és az áldozattá válás megelőzése érdekében:
Az ajtó, a kapu, esetleg hátsó ajtó mindig legyen zárva, még akkor is, ha a lakásban, vagy a kertben tartózkodnak.
Ajtóérintkező segítségével a belső folyosón elhelyezett bim-bam csengő működtetése jelzést adhat arról, hogy valaki belépett a házba.
A földszinti ablakokra célszerű zárat, illetve rácsot szereltetni.
Az értékeiket még a lakásban se hagyják elől, lehetőség szerint zárt lemezkazettában tartsák ezeket.
Óvakodjanak az idegenektől, ne nyissanak egyből ajtót, kaput. Célszerű használni a kitekintő-optikát. Ha beengedik őket, legyen Önökkel egy rokon vagy szomszéd. Ha ezt megfogadják, sokkal kevesebb lesz a látogatójuk, de értékük is megmarad.
Amennyiben a hívatlan vendég már akaratuk ellenére belépett otthonukba, ne hagyják egy pillanatra sem felügyelet nélkül.
Legyenek óvatosak a különböző ürüggyel bekéredzkedőkkel, házalókkal. Ne engedjék be őket a lakásba, még akkor sem, ha megvételre ajánlják termékeiket. / A közelmúltban több esetben próbáltak elkövetők bejutni házakba akkumulátorok megvételre kínálásának trükkjével.
Bárkinek is mondja magát, (hivatalos személyeknek) minden esetben kérjen igazolványt tőle bebocsátás előtt, és hívja fel a szervet, intézményt, melyre hivatkozik személyének azonosítása végett.
Aki rosszullétre hivatkozik, számára hívjunk mentőt vagy irányítsák a közeli orvosi rendelőbe, egészségügyi intézményhez.
A pénzváltás trükkjével próbálkozót a legközelebbi üzletbe, pénzintézetbe küldjék.
A zsebtolvaj erőszakot nem alkalmaz a kiszemelt dolog jogtalan elvétele során. Egyik típusa, aki ügyes ujjaival kiemeli a zsebek és táskák tartalmát, a másik a zsebmetsző, aki már vágóeszközt (borotvát, szikét) alkalmaz. Elkövetési helyek: tömegközlekedési járművek, bevásárlóközpontok, piacok vagy bárhol, ahol jelentős számú ember fordul meg. A zsebesek általában magányosak, viszont előfordul, hogy munkamegosztásban dolgoznak.
A védekezés módjai:
A zseblopás elkerülése érdekében ne vigyen magával a szükségesnél több készpénzt, fizessen bankkártyával, értékes dolgokat ne viseljen feltűnő módon és helyen! Vásárolni lehetőleg világosban és ne egyedül induljon el!
Az értékeit tartsa szem előtt, tömegben karja alá szorítva, soha ne hagyja hátra gépkocsi utasterébe látható helyen, bevásárlókocsiba dobva, pultra helyezve, vagy bárhol őrizetlenül!
Biztos helyre tegye minden értékét, ajánlott a ruházat belső zsebeibe, zárt táska mélyébe, melyet tartson testközelben szorosan és szem előtt, időnként ellenőrizve sértetlenségét! Nők számára a csatos kivitelű táska ajánlott, ellentétben a cipzáras és mágneszáras kivitelűvel szemben, mert ezekből egyszerűbb a lopás.
A zsúfolt helyszíneket lehetőség szerint kerülje, és figyeljen fel a gyanúsan viselkedő személyre, aki folyamatosan szemmel tartja vagy indokolatlanul megszólítja! Idegen kérésére ne váltson fel pénzt!
Utazása során pályaudvarokon és vonaton ne hagyja őrizetlenül csomagjait még rövid időre sem, valamint ne bízza rá idegen személyre, még akkor sem ha szimpatikus! Vegye igénybe a csomagmegőrző szolgáltatást!
Ha tetten érte a tolvajt, egyedül ne szálljon szembe vele, mert erőszakot alkalmazhat és bűntársai a közelben lehetnek! Kérjen segítséget a közelben tartózkodó állampolgároktól, majd értesítse a rendőrséget, és tegyen feljelentést akkor is, ha nincs információja a tettes személyéről, mivel ez a fajta cselekmény minden esetben bűncselekményt képez.
Értékes dolgot, jelentős készpénzt ne vigyen magával vagy azt ne viselje feltűnően, mert felkeltheti a bűnözők figyelmét! Ruházata belső zsebeiben helyezze el értékeit.
Forgalmas kivilágított útvonalon közlekedjen, kerülve az ismeretlen elhagyatott utat és a rossz hírben álló szórakozóhelyeket vagy más környéket. Figyeljen fel a közelében gyanúsan viselkedő személyekre, kerülje közelségüket! A veszélyeztetett korosztályba tartozók lehetőleg egyedül ne keljenek útra!
Ha az utcán egyedül veszélyeztetve érzi magát vagy észleli, hogy követi valaki, készüljön fel, hogy megtámadhatják, mielőbb menjen olyan helyre, ahol mások is tartózkodnak vagy menjen be egy üzletbe. A lakáskulcsait ne az ajtóban kezdje keresni, hanem készítse elő és ne szálljon be idegennel egyedül egy liftbe.
Gyakorlati tanácsok támadás esetére:
Őrizze meg lélekjelenlétét, ne essen pánikba és ne kapkodjon, mert a támadó emiatt még agresszívabbá válhat!
Ha vannak a közelben más személyek, hangosan kérjen segítséget vagy használjon figyelemfelkeltésre alkalmas eszközt és így jelezze környezetének, hogy segítségre szorul!
Amennyiben a szituációs lehetővé teszi meneküljön el, menjen olyan helyre a közelben, ahol segítségre számíthat másoktól! Megvédheti magát, hiszen a törvény jogos védelmi helyzetben büntetlenséget biztosít, amennyiben a támadás és a védekezés ereje arányban áll!
Ha mindez nem lehetséges hajtsa végre azt, amire az elkövető kényszeríti, adja át értékeit és nem álljon ellen, mert legfontosabb testi épségének, életének védelme! A tettes felderítése a hatóság feladata!
Figyelje meg alaposan támadóját, hogy értékelhető személyleírást tudjon adni a hatóságnak (a személy testalkatát, arcát, különös egyedi vonását, a támadás eszközét, menekülése útját, eszközét, bűntársait próbálja emlékezetében tartani)!
A helyszínt őrizze meg eredeti állapotában – kivéve, ha elsősegélynyújtás szükséges- és ne nyúljon ahhoz a dologhoz, amit a tettes megérintett, vagy hátrahagyott!
A cselekményt követően azonnal értesítse a nyomozó hatóságot, abban az esetben is, ha érdemi információval nem rendelkezik az elkövetőről. Várja meg a kiérkező rendőrt, ilyen súlyú cselekmény miatt a nyomozó hatóság halaszthatatlan nyomozati tevékenységet foganatosít a tettes kézre kerítése érdekében, melynek során jogunk és kötelességünk is a közreműködés!
A keletkezett sérülésével kapcsolatban forduljon orvosi ügyelethez, egészségügyi szervhez, tájékoztassa a bántalmazás módjáról az orvost és kérjen látleletet!
Amennyiben más sérelmére elkövetett cselekménynek volt tanúja, adja, meg az Öntől elvárható segítséget vagy értesítse a rendőrséget, tanúskodjon az eljárásban, ugyanis aki elhallgatja az általa észlelt eseményt, hamis tanúzást követ el!
A bankkártyával kapcsolatos bűncselekmények megelőzése érdekében:
Bankkártyáját, annak PIN-kódját, valamint személyes okmányait biztonságos helyen tárolja és lehetőleg ne egyazon helyen!
Fokozottan legyen óvatos bankautomatánál, pénzfelvétel során figyelje meg, hogy nincs a nyílásokban idegen tárgy, bármely szokatlan eszköz, esetleg idegen személy a közelben, aki kifigyelheti a kódját! Fedje el egyik kezével a billentyűt, ha gyanús körülményt észlel. A kiadott bizonylatot se hagyja a helyszínen, mert felhasználható adatot tartalmazhat!
Érdemes a pénzintézet SMS szolgáltatását (pld. kártyaőr) igénybe venni, amely azonnal küld értesítést a bankkártya-tranzakciókról. Időben tud intézkedni, ha visszaélést tapasztalt.
Amennyiben kártyáját ellopták vagy elveszítette, esetleg más probléma merült fel, azonnal hívja fel a bankot, tiltsa le a számláját vagy az azon lévő összeget kösse le!
Ha gyanús körülményt észlelnek, azonnal értesítsék a rendőrséget az ismert 107-es vagy 112-es telefonszámon, illetve hívják segítségül szomszédaikat, rokonaikat.
Hívják a Gárdonyi Rendőrkapitányságot a 22/355-003-as telefonszámon.
Amennyiben mégis megkárosították, Önöket, tegyenek feljelentést, megadva a fontos információkat az illetékes nyomozóhatóságnak (az elkövető személyleírása, „ munkamódszere „, az elvitt dolog ismertetése.
forrás:Gárdonyi Rendőrkapitányság