
Gyalogtúra Pákozd - Sukoró:
„Turistautakon, tanösvényeken, csendben járva, tanuljuk meg szeretni, ismerni és tisztelni a természetet.”
Túra
Túra
Pákozd - Ingókövek – Bodza-völgy- Angelika-forrás - Sukoró
Táv: kb. 10 km, szintemelkedés: 120 m
Túránk kiindulási pontja Pákozdon a sportpálya után nyíló Arany János utcában van , nem messze a győztes Pákozdi csata emlékére állított 1848-as emlékműtől, (busz megálló,Piedone kocsmája )- indulás előtt érdemes megnézni.
A
sárga
vonal és a piros
kereszt jelzéseken indulunk el, de a piros
kereszt jelzést követjük. A falut elhagyva, enyhe emelkedőn megyünk tovább , talpunk alatt csikorognak a vöröses barna színű,borsószem nagyságú gránitdarabkák. A hegység pirosas gránitkőzete a Variszkuszi hegységképződés idején, a földtörténeti ókorban alakult ki. A fenyőerdőben vezet tovább a piros
kereszt jelzésünk, majd kiérünk egy legelőre, az egykori katonai gyakorlótérre, ahol messzire elláthatunk. A Pákozdi ingókövek természetvédelmi terület 44 hektáron helyezkedik el,1951-ben kapott védettséget, a tábla már az ingóköveket jelzi. A Pogány-kő a legmagasabb pont ezen a környéken, tengerszint feletti magassága 241 m. Jó időben pazar kilátást nyújt a Zámolyi víztározóra és a Vértes lankáira. Nevezetesebb ingó kövek az Oroszlánszikla a Kockakő, ezen a részen leágazik a sárga
háromszög jelzés jobbra, mely a Gránit tanösvény része és elvezet a Pandur-kőhöz, majd becsatlakozik a sárga
vonal - jelzésbe. Itt balra fordulva elérjük a piros
kereszt jelzést és folytatjuk utunkat Sukoró felé,vagy jobbra tartva vissza fordulhatunk a Gombakő és a falu felé.
Mi maradunk , a
piros
kereszt jelzésünket követve a réten kelet felé haladunk,(jobbra piros
kör jelű leágazás a Sági-kút és Barlang-kút felé vezet (a Barlang-kútnál kicsit megpihenhetünk).
A hangulatos, árnyas,Bodza-völgyben haladunk végig, a
piros
kereszt- jelzésen haladunk.. A Bodza- völgyben festői látványt nyújtanak a mohás, kiálló sziklák a gyertyán fák árnyékában, különös fény-árnyék játékkal várják az idelátogatókat. A balra nyíló piros
kocka jelzésű, kissé meredeken emelkedő , kitérővel a Pákozd-vár, ( bronzkori földvár és a Bárcaházi barlang)felé is folytathatjuk utunkat,a táj szép, de szerintem nincs megfelelően kitáblázva. Elmentünk az úton anélkül,hogy bár mit is találtunk volna,bizonyára nem figyeltünk eléggé.
Ha kihagyjuk ezt a kitérőt akkor hamarosan megérkezünk az Angelika forráshoz és a Csiki - emlékoszlophoz . Itt mindenképpen érdemes megpihenni és élvezni a táj szépségét.
Kellemes árnyas pihenőhelyet elhagyva ,a tűzrakó hely után délre megy a faluba a
zöld
sáv jelzés a Csepegő-völgyön keresztül, délkeletre a piros
kereszt jelzés. Ezen haladva, a kőfejtő után balra a piros
háromszög jelzésen vagyunk, mely kétszer is elágazik. A második elágazás a piros
kör jelű, mely a Szücs-kút,vagy Borjú-kúthoz vezet,-könnyű elsétálni mellette-,jobbra egy kicsit lejjebb eső fára van festve a jel. Mindkét alkalommal a jobb oldali úton maradunk. Később feltűnnek a település házai, majd beérünk Sukoróra.
Ha már itt járunk érdemes megnézni a
zöld
keresztjelzésen balra haladva a Református templomot,ahol 1848. szeptember 28-án Móga altábornagy ismertette a másnap győztes Pákozdi-csata terveit. A haditanács résztvevőinek helyét a padokon tábla is jelzi. Innen már csak egy ugrás és érdemes felkeresni a Néprajzi Házat is a Szilvás soron.