
Horgász engedélyekről
Okmányok, melyek nélkül nem vagyunk jogosultak horgászni!
Állami horgászjegy:
Magyarországon olyan alapokmány, mellyel minden horgászni kívánó személynek rendelkeznie kell! Az állami horgászjegy önmagában nem jogosít, fel a horgászatra csak az adott horgászterületre érvényes területi engedéllyel együtt horgászhatunk.
Állami horgászjegyet válthat:
felnőtt jegyet
- az a 14. életévét betöltött személy, aki rendelkezik horgászvizsgával, vagy
- az előző évi horgászjegyét bemutatja, horgász tagságát igazolja valamint a fogási naplóját leadja.
Gyermekjegyet
- gyermeknek 14 éves életkor alatt nem kell horgászvizsgát tenni,
- a gyermek szülője vagy képviselője állami gyermek horgászjegyet térítésmentesen szerezheti be, majd a következő lépés ez után gyermek területi engedély kiváltása. Horgászni azonban csak nagykorú személy felügyeletével és csak egy bottal lehet a 14 év alatti gyermekeknek.
- Fontos, hogy a tilalmi és méretkorlátozásokat nekik is be kell tartaniuk.
70 év felett
- A 70 évét betöltött horgászni vágyóknak is kell állami horgászjegyet váltani, de részükre az állami jegy díjmentes és a következő évre is díjmentes bélyeggel történik az érvényesítése.
Külföldiek:
A külföldi állampolgár köteles állami horgászjegyet váltani, de nem köteles Magyarországon horgászvizsgát tenni, ha az előző évi magyar horgászjegyét bemutatja, vagy a hazájában tett horgászvizsgát okirattal, ill. annak hiteles másolatával igazolja. Ekkor vásárolhatja meg az állami horgászjegyet útlevele vagy személyigazolványa bemutatásával. A külföldi állampolgárok állami horgászjegye, melyet magyarországi horgászathoz kapnak, lehet magyar nyelvű, de angol és német nyelvű változata is létezik.
A rendszeresen visszatérő külföldi horgászok állami jegyét szintén érvényesítéssel látják el.
Felnőtt állami horgászjegy minta
Felnőtt állami jegy, angol, német nyelvű változatai.>
Területi engedély:
A horgász vízre szóló területi engedély csak az állami horgászjeggyel együtt jogosít horgászatra.
A területi engedélyt, a horgászati, ill. halászati jogosultsággal rendelkező szervezet állítja ki, az alábbi adatok szerepelnek rajta
- az engedélyt kibocsájtó szervezet neve
- az engedéllyel rendelkező neve és lakcíme
- a horgászvíz, ill. víz szakasz megnevezése, melyre az engedély szól.
- az engedély érvényességének időtartama
- az engedély milyen horgászati tevékenységre jogosít
- a törvényben előírt tilalmak és korlátozások alapján a vízhasznosító által előírt horgászrend, az általa előírt fogási tilalmak, korlátozások.
Fogási Napló:
A területi engedéllyel együtt kapjuk meg a fogási naplót, amit kötelesek vagyunk vezetni. A fogási napló a horgászatot szabályozó legfontosabb előírásokat is tartalmazza, a tilalmi időre eső határnapokat az aktuális éves naptárhoz igazítva. Ne megszokásból vegyük magunkhoz, hanem érdemes áttanulmányozni a fogási naplót, hogy az aktuális előírásokról tájékozódjunk.
A fogási naplóba a méretkorlátozással védett halakat a horgászvizeken a kifogásukat követően rögtön még a horgászat folytatása előtt be kell jegyezni. Különben nem ellenőrizhető a korlátozás szerinti kifogott mennyiség. A kifogott, és csak mennyiségi és nem méretkorlátozás alá eső halak súlyát mindig a horgászat befejezése után, legkésőbb naponta kell bejegyezni A fogási napló vezetése és meghatározott időre történő leadása azért is fontos, mert az adott horgászvízen történt fogások függvényében tervezik meg a következő évi telepítéseket. A fogások tükrében a telepítendő halak mennyiségét, halfajonkénti megoszlását jelzi a horgászvíz kezelőjének. A fogási naplót a következő év január 10-ig kell leadni a horgászvíz kezelésére jogosultnak, aki igazolja a fogási napló leadást.
Horgászszervezeti okmányok:
A horgász egyesületi tagságát a horgász az érvényes horgász igazolvánnyal tudja igazolni
Tagsági lapot, az egy szervezeti közösséghez tartozó horgászegyesületek kapnak, mint pld. a MOHOSZ - nál, ahol több szervezeti egység található.