
Kápolnásnyéki épületek

Nádasdy-kúria:
Vörösmarty Múzeum
Vörösmarty Múzeum
2475.Kápolnásnyék, Vörösmarty utca.
látogatható
1802-ben a Nádasdy család építtette a kúriát,mely ispán lakként szolgált. Vörösmarty édesapja
a Nádasdy család gazdatisztje volt,így itt töltötte gyermekkorát Vörösmarty Mihály,a reformkor kiemelkedő alakja,a Csongor és Tünde,a Szózat,valamint a Vén cigány megalkotója,hogy csak a legismertebb műveit idézzük fel.
Vörösmarty Mihály szülői háza , ma múzeumként látogatható
Tel.:06/22/709-014.
nyitva: márc.15.-nov.30. Hétfő kivételével naponta 10-18-ig Belépő:600.-Ft
A 7-es út mentén, Velence és Kápolnásnyék között félúton, található a horgásztó környékén.
A nagy kerttel övezett egykori gazdatiszti házban,- melyet Gróf Nádasdy Lipót 1801-ben építtetett - nevelkedett a magyar romantika egyik legjelentősebb alkotója, a Szózat költője. Valójában gyermekkorának színhelye; ide a család 1801-ben költözött. A házban 1950-ben, a költő születésének 150. évfordulóján nyílt meg a XIX. század első felének hangulatát idéző emlékkiállítás.
Az épület oldalán elhelyezett emléktábla szövege téves: Vörösmarty nem e falak között látta meg a napvilágot.
Ide a költő első életévében költözött a család. Itt töltötte gyermekéveit, ide járt haza a fehérvári Cisztercita gimnáziumból, később pedig Pestről, apja 1817-ben bekövetkezett haláláig.
Kápolnásnyéken egy harmadik ház is otthont adott Vörösmartynak. A szabadságharc bukása után ide húzódott vissza feleségével és gyermekeivel. Ma már ez az épület sem áll. A múzeumban 3 szobában tekinthetjük meg az író, költő óriás és a kor használati tárgyait.

Halász kastély:
2475.Kápolnásnyék, Deák F. u. 9.
megtekinthető - nem látogatható, magántulajdon.
A dabasi Halász-család egykori kastélya,melyet a XIX. század első felében klasszicista stílusban építettek meg,majd az 1930-as években neobarokk stílusban átalakítottak..
Homlokzatán a Halász-család címere látható. Az egyik aradi vértanú Schweidel József tábornok lánya a szabadságharc bukását követően itt húzódott meg a kegyetlen megtorlás elöl. A hagyomány szerint itt is temették el a Pázmánd-forrás közelében. Az épület belsejét átalakították, TSZ. iroda üzemelt benne.