
Két keréken a Velencei-tó körül
2 keréken a Velencei-tó körül.
Kitérők nélkül körbe a tókörül kb.28-30 km.
Gárdony, Keszeg u.> Agárd, Chernel u> Dinnyés kerékpárút> Pákozd>Sukoró>Velence >Gárdony.
Kitérőkkel kb.50-55km.
Gárdony, Keszeg u> Agárd>Kemping u>Gárdonyi G u>Kemping u.>Chernel I.u. Dinnyésnél>Pákozd felé> Pákozd>Budai u.>Gránit tanösvény>Budai u.>Mészeg-hegy :>Szúnyog-sziget>Budai u> Sukoró,Fehérvári u.>Sukoró,Fő u.> Szilvássor >Fő u.>Nadapi u.> Fő u. Fehérvári u.>Velence,Sukorói u.>Nadapi u>Nadap Rákóczi u>Nadapi u.>Velence Bence-hegy >Panoráma u.>Nadapi u.,Velence,Ország u.>Halász u.>Béke u.>Velencefürdő>Rózsa>Nefelejcs u.>Gárdony,Keszeg u.
Gárdonyból a vasútállomástól indulunk az u.n. alsó úton, mely Keszeg és Varsa út a térképeken, rövidesen elérünk az agárdi vasúti átjáróhoz,aki a hosszabb utat választja,itt a Kemping u.- on tekerjen fel a kereszteződésig és ott tovább a Zichyújfalu fele vezető Gárdonyi Géza úton. Dupla kanyart követően balra megpillantjuk az Agárdi termálfürdőt, majd hamarosa elérjük jobbra a Szent Anna kápolnát, ahol Gárdonyi Gézát megkeresztelték Innen pár méterre tovább a 12. km kőnél egy magtár épület mögött találjuk a halhatatlan író, költő Gárdonyi Géza szülőházát. Ugyan ezen az úton visszatérünk (kb. 22 km) a vasúti átjáróhoz.. A Chernel István ornitológus, kutatóról elnevezett úton haladunk tovább, jobboldalon elhaladunk a Madárvárta előtt, melynek kertjében áll Chernel szobra. A Madárvárta valamikor Európa hírű Madártani kutatóállomásként működött. .Szintén jobboldalon az egykori ” tóbíró , Sarvaicz körösztje” mellett haladunk el,melynek eredetije a halászok tájékozódását is segítette. Ha elfáradtunk,kis pihenőt iktathatunk be. A kerékpárút a Dinnyési vasútállomással szemben ér véget, itt jobbra Pákozd felé haladunk. Először a Velencei-tó vízelvezetését szabályozó Dinnyés- Kajtor- csatorna zsilipje mellett, majd a tavat tápláló Császárvíz és a Ramsari egyezmény hatálya alá is tartozó, Madárrezervátum Természet Védelmi Terület kutatóháza mellett haladunk el. Az egyezmény a nemzetközi jelentőségű vadvizekről szól, különösen,mint a vízimadarak tartózkodási helyeiről szól.
A Császár-víznél baloldalon indul egy kerékpárút, mely Kisfaludra és Székesfehérvárra vezet. Csodálatos panorámával tárul elénk Pákozd. Az autópálya feletti hídra kis kaptatón érünk fel, majd hamarosan ismét egy újabb kaptatóhoz érünk, elérjük Pákozdot. A Gábor Áron u.-Budai u. kereszteződésénél jobbra Kápolnásnyék irányába fordulunk, itt csatlakozik a Kisfaludi kitérőt választók is. Vigyázzunk, mert elég forgalmas út . A Budai úton elérjük a Hősök terét, balra találjuk a XIV. sz.d.i részleteket őrző Szent József Katolikus templomot valamint a ,vele szembe nyíló Petőfi utcában az 1713-ban barokk stílusban épült Református templomot. Visszatérünk a Budai útra. Sukoró fele haladunk tovább a sportpálya után, balra megpillantjuk az 1848-as győztes Pákozdi –csata emlékére, közadakozásból 1889-ben felállított emlékművet. Ha hegyi bringával és terepen szerzett gyakorlattal rendelkezünk, az Arany János utcából induló piros keresztjelzésű úton elérjük a Gránit tanösvényt,mely a Pákozdi ingóköveket mutatja be,mint egy geológiai múzeum. A kitérő. csak kb.6 km-es de javaslatom, inkább egy más alkalommal ,gyalogos túra keretében felkeresni ezt a kerékpárral nehéz terepet. Ha mégis nekivágunk, óvjuk és vigyázzuk a természetet és figyeljünk a felbukkanó túrázókra is. A Budai úton haladunk kb.1 km-re a 10..km kőnél (tábla jelzi) jobbra bekanyarodunk a Szúnyog-szigetre,vagy hivatalos nevén”Pákozd-szigetre”.A Mészeg-hegy 3 csúcsával és a Pákozdi csata színhelyével és számtalan látnivalóval ismerkedhetünk meg. Az első csúcsa a hegynek (144m), melyet erőteljes kaptatón elérünk, a Dóni - emlékkápolna ,mely a Dón-kanyarban elesettek,és az ismeretlen katona emlékére épült. Kondítsuk meg a harangot és emlékezzünk rájuk ! A parkolóból nyíló, gyalog ösvényen elérjük a hegy 2. csúcsát (160m) a Pákozdi Arborétumot, mely megér egy újabb kirándulást,tornyából az egész Velencei-tó belátható. Továbbtekerünk a 3.csúcsához a Mészeg- hegynek , jobbról tábla jelzi az Emlékműhöz vezető utat. Egy újabb emelkedővel feljutunk az Emlékmű lábához,mely 1951-ben épült és szeptember 29-én, a hadsereg napján került felavatásra. Érdekesége az Obeliszknek, hogy kb.22 környező településről látható.
Egy másik alkalommal itt is érdemes elidőzni a Múzeumban, az interaktív bemutatón,a lövészárokban,és a tanösvényen, ugyan úgy, mint a többi emlékmű megtekintésével. Belátható a déli part, a sukorói evezős pálya,mely horgász versenyeknek is helyet ad,és a Pákozdi- csata helyszíne is. A múzeumban terepasztalon végig nézhetjük a Pákozdi-csata lezajlását. A kávézó teraszán megpihenhetünk egy frissítő mellett, gyönyörködhetünk a Panorámában. Visszatérve az útra, balra tovább eljutunk a hajóállomásra és a híres Szúnyog szigeti Halász - csárdához. Ha elfáradtunk hajóval átjuthatunk Agárdra. Folytatjuk a túrát,visszaindulunk a Székesfehérvárt-Kápolnásnyékkel összekötő útra ahonnan lekanyarodtunk ,jobbra fordulunk. Egy kicsit hosszabb emelkedő tetejére felérve, Sukorót és a Velencei-tó gyönyörű panorámáját pillantjuk meg. A Fehérvári úton haladunk, jobbra kanyarodik az út,majd egy emelkedőre érünk. Jobb oldalon a tó panorámáját és az Ördög-hegy lábánál lévő gémes kutat és éttermet pillantjuk meg. Ha elfáradtunk, itt megpihenhetünk. Mielőtt elhagyjuk a falut az utolsó utca balra (Fő u.) vezet fel a Református templomhoz, ahol Móga tábornok a Pákozdi csatát megelőző haditanácsot tartotta.,Az Úrasztala még ma is ugyan az, amire hajdanán Móga mérgesen a kardját vágta. Innen nem mesze a Szilvássoron érdemes megnézni a Néprajzi Házat.
Visszafelé vezető úton, ha balra teszünk egy kis kitérőt a Gyapjas zsákkal ismerkedhetünk meg ,mely szintén egy ingókő. Sukorót elhagyva, legurulunk Velencére, az autópályahíd alatt megyünk tovább a Nadapra vezető út melletti temetőrészben,megtekinthetjük Molla Szadik,tatár szerzetes sírját,aki Vámbéry Ármin híres keletkutató,felfedező, inasa volt, maga írói,fordítói vénával.
Az említett Nadapi úton, kb.2 km kisebb nagyobb emelkedő után megérkezünk Nadapra,a bájos kis faluban,mely egyesek szerint,Fejér-megye legszebb környezetben lévő települése.Igyekeznek megőrizni a főutca,(Haladás u) falusias arculatát. A baloldalon lévő buszmegállónál bekanyarodva, kicsit spórolhatunk az emelkedővel. A Rákóczi u. vezet a Templom irányába, ahol1800.dec.03-án megkeresztelték Vörösmarty Mihályt. A keresztelő medence még ma is használatos. Balra lekanyarodva, a földes-köves úton ,(piros jelzés) festői környezetben találjuk meg - egy felhagyott bánya helyén - a szintezési Ősjegyet,mely a hazai geológiai mérések alapja és az Adriai szint alapja. Tőle talán 100m-re a piros jelzésen a Szintezési Főalappontot találjuk,mely a Balti szintet méri, és a kettő között 64,5 cm szintkülönbség van,nem kis fejtőrést és bonyodalmat okozva a geológusoknak. Vissza fordulunk a Nadapi útra és legurulunk Velencére. Ha van még erőnk meghódítani a Bence-hegyet,a híd előtt jobbra nyílik a Panoráma út, melyen felkapaszkodva az egykori Vörösmarty-présház mellett is elhaladunk. A csúcsra felérve az egész Velencei-tavat és környékét belátjuk. Vissza kanyarodunk az autópálya hídon keresztül a temetőnél lévő Ország útra. Majd baloldalon a Hauszmann- Gschwindt kastélyt pillantjuk meg, később egy tábla jelzi a Velencei-tavat. A Halász utcába, jobbra kanyarodva , további kúriával ,kastélyokkal találkozhatunk: Manndorf kúria, Wickenburg - kastély, Wenkheim -kastély,és végül az Egykori Meszlen kastély romjai és kertje tűnnek fel a távolban mielőtt a tóparti (Béke )útra kanyarodnánk. Az új wellness fürdő előtt tekerünk tovább , jobbra nagy üres mező terül el, ahonnan útközben is gyönyörködhetünk a táj szépségében és a Velencei-hegység panorámájában. A Vasúttal párhuzamosan haladunk , a vasúti átjáróknál legyünk óvatosak, hamarosan a kiinduló pontunkra ,a gárdonyi vasútállomáshoz érkezünk.
Aki ezt a túrát teljesíti,rengeteg élményben és szépségben lesz része.
Kitérők nélkül körbe a tókörül kb.28-30 km.
Gárdony, Keszeg u.> Agárd, Chernel u> Dinnyés kerékpárút> Pákozd>Sukoró>Velence >Gárdony.
Kitérőkkel kb.50-55km.
Gárdony, Keszeg u> Agárd>Kemping u>Gárdonyi G u>Kemping u.>Chernel I.u. Dinnyésnél>Pákozd felé> Pákozd>Budai u.>Gránit tanösvény>Budai u.>Mészeg-hegy :>Szúnyog-sziget>Budai u> Sukoró,Fehérvári u.>Sukoró,Fő u.> Szilvássor >Fő u.>Nadapi u.> Fő u. Fehérvári u.>Velence,Sukorói u.>Nadapi u>Nadap Rákóczi u>Nadapi u.>Velence Bence-hegy >Panoráma u.>Nadapi u.,Velence,Ország u.>Halász u.>Béke u.>Velencefürdő>Rózsa>Nefelejcs u.>Gárdony,Keszeg u.
Gárdonyból a vasútállomástól indulunk az u.n. alsó úton, mely Keszeg és Varsa út a térképeken, rövidesen elérünk az agárdi vasúti átjáróhoz,aki a hosszabb utat választja,itt a Kemping u.- on tekerjen fel a kereszteződésig és ott tovább a Zichyújfalu fele vezető Gárdonyi Géza úton. Dupla kanyart követően balra megpillantjuk az Agárdi termálfürdőt, majd hamarosa elérjük jobbra a Szent Anna kápolnát, ahol Gárdonyi Gézát megkeresztelték Innen pár méterre tovább a 12. km kőnél egy magtár épület mögött találjuk a halhatatlan író, költő Gárdonyi Géza szülőházát. Ugyan ezen az úton visszatérünk (kb. 22 km) a vasúti átjáróhoz.. A Chernel István ornitológus, kutatóról elnevezett úton haladunk tovább, jobboldalon elhaladunk a Madárvárta előtt, melynek kertjében áll Chernel szobra. A Madárvárta valamikor Európa hírű Madártani kutatóállomásként működött. .Szintén jobboldalon az egykori ” tóbíró , Sarvaicz körösztje” mellett haladunk el,melynek eredetije a halászok tájékozódását is segítette. Ha elfáradtunk,kis pihenőt iktathatunk be. A kerékpárút a Dinnyési vasútállomással szemben ér véget, itt jobbra Pákozd felé haladunk. Először a Velencei-tó vízelvezetését szabályozó Dinnyés- Kajtor- csatorna zsilipje mellett, majd a tavat tápláló Császárvíz és a Ramsari egyezmény hatálya alá is tartozó, Madárrezervátum Természet Védelmi Terület kutatóháza mellett haladunk el. Az egyezmény a nemzetközi jelentőségű vadvizekről szól, különösen,mint a vízimadarak tartózkodási helyeiről szól.
A Császár-víznél baloldalon indul egy kerékpárút, mely Kisfaludra és Székesfehérvárra vezet. Csodálatos panorámával tárul elénk Pákozd. Az autópálya feletti hídra kis kaptatón érünk fel, majd hamarosan ismét egy újabb kaptatóhoz érünk, elérjük Pákozdot. A Gábor Áron u.-Budai u. kereszteződésénél jobbra Kápolnásnyék irányába fordulunk, itt csatlakozik a Kisfaludi kitérőt választók is. Vigyázzunk, mert elég forgalmas út . A Budai úton elérjük a Hősök terét, balra találjuk a XIV. sz.d.i részleteket őrző Szent József Katolikus templomot valamint a ,vele szembe nyíló Petőfi utcában az 1713-ban barokk stílusban épült Református templomot. Visszatérünk a Budai útra. Sukoró fele haladunk tovább a sportpálya után, balra megpillantjuk az 1848-as győztes Pákozdi –csata emlékére, közadakozásból 1889-ben felállított emlékművet. Ha hegyi bringával és terepen szerzett gyakorlattal rendelkezünk, az Arany János utcából induló piros keresztjelzésű úton elérjük a Gránit tanösvényt,mely a Pákozdi ingóköveket mutatja be,mint egy geológiai múzeum. A kitérő. csak kb.6 km-es de javaslatom, inkább egy más alkalommal ,gyalogos túra keretében felkeresni ezt a kerékpárral nehéz terepet. Ha mégis nekivágunk, óvjuk és vigyázzuk a természetet és figyeljünk a felbukkanó túrázókra is. A Budai úton haladunk kb.1 km-re a 10..km kőnél (tábla jelzi) jobbra bekanyarodunk a Szúnyog-szigetre,vagy hivatalos nevén”Pákozd-szigetre”.A Mészeg-hegy 3 csúcsával és a Pákozdi csata színhelyével és számtalan látnivalóval ismerkedhetünk meg. Az első csúcsa a hegynek (144m), melyet erőteljes kaptatón elérünk, a Dóni - emlékkápolna ,mely a Dón-kanyarban elesettek,és az ismeretlen katona emlékére épült. Kondítsuk meg a harangot és emlékezzünk rájuk ! A parkolóból nyíló, gyalog ösvényen elérjük a hegy 2. csúcsát (160m) a Pákozdi Arborétumot, mely megér egy újabb kirándulást,tornyából az egész Velencei-tó belátható. Továbbtekerünk a 3.csúcsához a Mészeg- hegynek , jobbról tábla jelzi az Emlékműhöz vezető utat. Egy újabb emelkedővel feljutunk az Emlékmű lábához,mely 1951-ben épült és szeptember 29-én, a hadsereg napján került felavatásra. Érdekesége az Obeliszknek, hogy kb.22 környező településről látható.
Egy másik alkalommal itt is érdemes elidőzni a Múzeumban, az interaktív bemutatón,a lövészárokban,és a tanösvényen, ugyan úgy, mint a többi emlékmű megtekintésével. Belátható a déli part, a sukorói evezős pálya,mely horgász versenyeknek is helyet ad,és a Pákozdi- csata helyszíne is. A múzeumban terepasztalon végig nézhetjük a Pákozdi-csata lezajlását. A kávézó teraszán megpihenhetünk egy frissítő mellett, gyönyörködhetünk a Panorámában. Visszatérve az útra, balra tovább eljutunk a hajóállomásra és a híres Szúnyog szigeti Halász - csárdához. Ha elfáradtunk hajóval átjuthatunk Agárdra. Folytatjuk a túrát,visszaindulunk a Székesfehérvárt-Kápolnásnyékkel összekötő útra ahonnan lekanyarodtunk ,jobbra fordulunk. Egy kicsit hosszabb emelkedő tetejére felérve, Sukorót és a Velencei-tó gyönyörű panorámáját pillantjuk meg. A Fehérvári úton haladunk, jobbra kanyarodik az út,majd egy emelkedőre érünk. Jobb oldalon a tó panorámáját és az Ördög-hegy lábánál lévő gémes kutat és éttermet pillantjuk meg. Ha elfáradtunk, itt megpihenhetünk. Mielőtt elhagyjuk a falut az utolsó utca balra (Fő u.) vezet fel a Református templomhoz, ahol Móga tábornok a Pákozdi csatát megelőző haditanácsot tartotta.,Az Úrasztala még ma is ugyan az, amire hajdanán Móga mérgesen a kardját vágta. Innen nem mesze a Szilvássoron érdemes megnézni a Néprajzi Házat.
Visszafelé vezető úton, ha balra teszünk egy kis kitérőt a Gyapjas zsákkal ismerkedhetünk meg ,mely szintén egy ingókő. Sukorót elhagyva, legurulunk Velencére, az autópályahíd alatt megyünk tovább a Nadapra vezető út melletti temetőrészben,megtekinthetjük Molla Szadik,tatár szerzetes sírját,aki Vámbéry Ármin híres keletkutató,felfedező, inasa volt, maga írói,fordítói vénával.
Az említett Nadapi úton, kb.2 km kisebb nagyobb emelkedő után megérkezünk Nadapra,a bájos kis faluban,mely egyesek szerint,Fejér-megye legszebb környezetben lévő települése.Igyekeznek megőrizni a főutca,(Haladás u) falusias arculatát. A baloldalon lévő buszmegállónál bekanyarodva, kicsit spórolhatunk az emelkedővel. A Rákóczi u. vezet a Templom irányába, ahol1800.dec.03-án megkeresztelték Vörösmarty Mihályt. A keresztelő medence még ma is használatos. Balra lekanyarodva, a földes-köves úton ,(piros jelzés) festői környezetben találjuk meg - egy felhagyott bánya helyén - a szintezési Ősjegyet,mely a hazai geológiai mérések alapja és az Adriai szint alapja. Tőle talán 100m-re a piros jelzésen a Szintezési Főalappontot találjuk,mely a Balti szintet méri, és a kettő között 64,5 cm szintkülönbség van,nem kis fejtőrést és bonyodalmat okozva a geológusoknak. Vissza fordulunk a Nadapi útra és legurulunk Velencére. Ha van még erőnk meghódítani a Bence-hegyet,a híd előtt jobbra nyílik a Panoráma út, melyen felkapaszkodva az egykori Vörösmarty-présház mellett is elhaladunk. A csúcsra felérve az egész Velencei-tavat és környékét belátjuk. Vissza kanyarodunk az autópálya hídon keresztül a temetőnél lévő Ország útra. Majd baloldalon a Hauszmann- Gschwindt kastélyt pillantjuk meg, később egy tábla jelzi a Velencei-tavat. A Halász utcába, jobbra kanyarodva , további kúriával ,kastélyokkal találkozhatunk: Manndorf kúria, Wickenburg - kastély, Wenkheim -kastély,és végül az Egykori Meszlen kastély romjai és kertje tűnnek fel a távolban mielőtt a tóparti (Béke )útra kanyarodnánk. Az új wellness fürdő előtt tekerünk tovább , jobbra nagy üres mező terül el, ahonnan útközben is gyönyörködhetünk a táj szépségében és a Velencei-hegység panorámájában. A Vasúttal párhuzamosan haladunk , a vasúti átjáróknál legyünk óvatosak, hamarosan a kiinduló pontunkra ,a gárdonyi vasútállomáshoz érkezünk.
Aki ezt a túrát teljesíti,rengeteg élményben és szépségben lesz része.